sobota 13. září 2014

Jak mi v Cannes věštil Libanonec z kávy

Musím říct, že jsem od dovolené v Cannes, co se témat k fejetonům týče, čekala více. Ale na druhou stranu, je strašně příjemné prožít si dovolenou bez toho, aby člověk červený jak rak utíkal někde do temna rozdýchat trapas. Některé zážitky ovšem byly alespoň úsměvné a tak vám je tu budu tak postupně trousit, jak si budu muset bolestně uvědomovat, že v Brně opravdu neseženu ani lahodný croissant, natož moře….

Na dovolenou jsem vyrazila se svou nejlepší kamarádkou. To je asi vysvětlení pro ledacos, třeba pro to, že jsem si opět posunula osobák v konzumaci růžového vína. Ten večer jsme to opravdu trochu přehnaly a bylo velmi namáhavé korzovat elegantně po riviéře. Hlavně proto, že všude kotví jachty a zahučet z vysokých podpatků mezi ně by mohlo znamenat neveselý konec naší snové dovolené. (Mořská voda by totiž zaručeně naše lodičky zničila…) Podařilo se nám vypozorovat, že i když tu drinky stojí 22 euro a výše, káva je zde levnější než na pražském Staromáku, takže to byla naše záchrana, když už se nám ale opravdu nechtělo být ozdobami Azurového pobřeží. Zapluly jsme tedy do baru a poslední, co nás zajímalo byl jakýkoli chlap, byť by měl Ferrari anebo jachtu. Osud se postaral o to abychom nebyly moc rozežrané. Přisedli si k nám dva, co neměli ani auto, ani jachtu a jak jsme později zjistily, ani na útratu. (Jeden nemluvil anglicky vůbec a ten druhý nemluvil o trochu méně, tudíž byl tlumočníkem.)


Aby nás nějak zaujali, jal se nám jeden z nich velmi lámanou angličtinou vysvětlovat, že jsou z Libanonu a že tady Hýdaznspíkengliš věští z kafe. To mi přišlo jako velmi pošetilá balící technika, věštit ze strojového espresa, které nenechává sedlinu. Předchozí růžové víno ve mně ale vyvolalo shovívavé sklony a poskytla jsem mu svůj osud v hrnečku. Zadíval se na mě vědoucím pohledem. „Jů ár metres of a marýd men.“ To se tomu, co seděl blíž mně, velmi zalíbilo. „Opravdu jste milenkou ženatého muže?“ Využil svého jakože překvapení k tomu aby mě chytil za ruku. Tak hrubé porušení osobní zóny mě šokovalo. Nezvládla jsem mu ani vysvětlit, že nejsem v současnosti milenkou vůbec nikoho, natož abych rozvracela manželství. „Nejste???  V tom případě můžete být moje!“ Hned, jak to řekl, naklonil se ke mně tak, jakoby si myslel, že se to stane hned tam v kavárně. Naštěstí disponuju vcelku mezinárodní mimikou, takže pochopil hned, že z toho nic nebude. Nebylo potřeba ho umlátit vázou. (To byl záložní plán.) Věštba ovšem pokračovala. Prý budu mít dvě děti a to dcery. Vysvětlila jsem mu, že já chci tři syny, protože mít tři syny je jediná příležitost, jak vychovat tři normální chlapy. Vrcholem ovšem bylo to, že prý na mě myslí někdo s plnovousem a brýlema. (Katka si z našeho okolí vzpomněla akorát na Američana, který u nás v bytě loni omylem tři měsíce bydlel, nemyl se a byl starej.)  Tohoto se ovšem chytil Ženatý Libanonec a začal okázale plánovat, jak si nechá narůst vousy a opatří si brýle.



Když už to začínalo být opravdu na hraně rozhodla se Katka zavelet k ústupu. Oba muži se vyděsili a ptali se, jestli bychom si nemohli dát ještě něco DOHROMADY. Ženatý ještě zkoušel oblíbenou větu, že mám krásné oči. Ne, že bych se podceňovala, ale ten večer jsem si nasadila čočku naruby a celý večer mi z pravého rudého oka tekly slzy. Zaplatily jsme své kafe a odešly do našeho hotelu, kde jsme ty dva pozorovaly z bezpečí recepce. Pochopily jsme, proč si chtěli něco dávat dohromady. Hledali po kapsách, čím by zaplatili svoje drinky. Neměli u sebe ani floka a dohromady by znamenalo večer v naší režii. Myslím, že si museli svoji útratu odpracovat a vzhledem k ceně drinků, tam možná uklízejí záchody dodnes.


Ale musím říct, že jsem upřímně zvědavá na ty svoje dvě dcery. Rozhodně jim budu vtloukat do hlavy, aby se raději s podezřelými muži z dálného či blízkého východu vůbec nebavily. A pokud budu mít ty svoje tři syny, budou si muset zapamatovat, že nechat za sebe platit ženskou je největší světový trapas. 

Žádné komentáře:

Okomentovat